środa, 2 stycznia 2013

Architektura krajobrazu - Zieleń dla mieszczucha


Architektura krajobrazu jest obecnie jednym z modniejszych kierunków studiów. I nie bez powodu. Zaczynamy kłaść bowiem coraz większy nacisk na wygląd naszego otoczenia oraz dostępność terenów zielonych, tak by zbilansować miejskie morze betonu odpowiednio dużymi i przyjaznymi miejscami wypoczynku na łonie natury.


Współczesna urbanistyka kadzie bowiem większy nacisk na komfort życia. Gęstość zaludnienia w miastach oraz wielość blokowisk rekompensowana być musi terenami, które pozwalają swobodnie wypocząć.

Coraz częściej więc powstają miejskie wyspy zieleni. Są to nie tylko parki i skwery, ale również miejskie ogrody, którymi zarządza miasto wraz ze specjalistami. Zakładanie ogrodów wiąże się bowiem z posiadaniem odpowiedniej wiedzy i umiejętności. I nie chodzi jedynie o odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, ale również dobranie roślin do otoczenia oraz rodzaju gleby. Miejskie tereny zielone musza być również bezpieczne. Dlatego planując wykorzystanie takich rozwiązań jak fontanny czy altany, należy wziąć pod uwagę ich umiejscowienie, widoczność oraz zabezpieczenia.

Projektowanie ogrodów oprócz roślinności musi również uwzględniać czynnik ludzki – przestrzenie te tworzone są przecież dla ludzi. Chodzi oczywiście o bezpieczeństwo. Choć coraz mniej spotykamy się z tym, że parki i skwery wykorzystywane są głównie przez podejrzane towarzystwo, należy nadal uważać. Tu również duża rola projektantów, którzy powinni uwzględnić odpowiednie doświetlenie tych miejsc. Niektóre miasta wprowadzają w miejscach, które wieczorami stają się odosobnione i ciemne, monitoring. Niemniej jednak należy liczyć się z tym, że miejsca te zazwyczaj są wykorzystywane w godzinach wieczornych jako miejsca, gdzie pije się alkohol, lub uskutecznia inne, niedozwolone publicznie zachowania.

Wiele parków i ogrodów miejskich jest zamykana o określonej godzinie, jednak z praktycznego punktu widzenia nie jest to dobre rozwiązane. Parki są często traktami, którymi porusza się wiele osób bez konieczności nadkładania drogi. Ogranicza jednak wandalizm i to główna przyczyna, dla której ogranicza się dostęp do tych miejsc w godzinach nocnych.


źródło tekst : artelis.pl/ Li Li/http://bioarchitektura.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz